Canberra - Pohľad na Pamätník vojny, federačné mólo, Starý a Nový Parlament

Canberra - Fontána Kapitána Cooka na jazere Griffin

Canberra - Záber na horu Aislie

Canberra - Nový Parlament

Canberra - Senát

Canberra - Starý Parlament

Canberra - Národné Múzeum

Canberra - Veža Telstry

Canberra - Aboriginálska vlajka

Canberra - Aboriginálska Ambasáda

Canberra - Požiadavky

Canberra - Súčasť Aboriginálskej Ambasády, v pozadí War Memorial

Canberra - Slovenská Ambasáda

Canberra - Austrálsky symbol

Canberra - War Memorial - Roll of Honour

Mt Stromlo

Mt Stromlo

Mt Stromlo

Belconnen

Tuggeranong

Queanbeyan

Tharwa

Tidbinbilla NR

Namandgi NP - Corin Dam

Namandgi NP - Corin Dam

Namadgi NP - Snow Gum Tree v okoli Mt.Gingera

Namadgi NP - Gudgenby NR - na ceste na Yankee Hat

Yankee Hat - Aboriginal Art Work

Canberra - Umelo vyhĺbené Jazero  Burley Griffin

Canberra - Pohľad na centrum z hory Aislie

Národnou Galériou a Knižnicou

Canberra - Starý Parlament

Canberra - Snemovňa Reprezentantov

Canberra - Parlamentské záhrady

Canberra - Národná Knižnica

Canberra - Stará budova Parlamentu

Canberra - Aboriginálska Ambasáda

Canberra - Aboriginálska Ambasáda

Canberra - Aboriginálska stanová ambasáda

Canberra - Súčasť Aboriginálskej Ambasády

Canberra - War Memorial

Canberra - War Memorial

Canberra - War Memorial

Mt Stromlo

Mt Stromlo

Mt Stromlo

Woden Valley

Tuggeranong

Tharwa

Tidbinbilla Nature Reserve

Tidbinbilla NR

Namandgi NP - Corin Dam

Namandgi NP - Corin Dam

Namadgi NP - Mt Gingera

Namadgi NP - po ceste na Yankee Hat

Yankee Hat - Aboriginal Art work


Najmenšie ale nie menej zaujímavé územie predstavuje Australian Capital Territory.
Nachádza sa 306km na juho-západ od Sydney a dookola je obklopené štátom New South Wales. Cesty po ACT sme naplánovali ako jednodňové výlety.
Ak si myslíte, že už nie je možné, aby ponúklo niečo nové, tak vo svojej jedinečnosti nezaostáva za ostatnými časťami kontinentu.

Vzniklo pre sídlo vlády, ktoré je sústredené v hlavnom meste Austrálie, Canberra. Je to jediné veľkomesto, ktoré bolo umelo účelovo vytvorené. Nenachádza sa na brehu mora ako jeho susedné veľkomestá, ale vo vnútrozemí.

V 19. storočí sa sformovalo 6 hlavných kolónií na území Austrálie, ktoré v roku 1901 vstúpili do federácie a to bol zrod Commonwealth of Australia.
Jednou z kľúčových otázok bolo miesto hlavného mesta a najväčšie kolónie Melbourne a Sydney si nárokovali na jeho štatút. Po nekonečných sporoch sa dohodli, že hlavné mesto bude ležať na území NSW, nie bližšie ako 100 míľ (160 km) od Sydney. V roku 1911 vyhral medzinárodnú súťaž na vybudovanie Canberry americký architekt Walter Burley Griffin. Spolu so svojou manželkou vypracovali projekt mesta "budúcnosti", mesta, aké Austrália doposiaľ nepoznala.

Griffin pricestoval do Austrálie najprv sám, stal sa hlavným architektom a s nadšením sa pustil do diela. V roku 1914 však vláda, ktorá dočasne sídlila v Melbourne, začala odoberať z fondov na výstavbu a sústredila ich do vojny, až z Griffinovho plánu mesta zostalo len torzo. Stále viac brzdený byrokraciou sa postu hlavného architekta vzdal a z jeho jedinečných návrhov domov sa na pôde Canberry nepostavil ani jeden. Zato veľa úspechov nakoniec dosiahol v Sydney a Melbourne, kde aj potom žil a pôsobil aj so svojou rodinou. Umelo vyhĺbené jazero, ktoré je rozšírenou časťou rieky Molonglo, preteká stredom Canberry a nesie jeho meno.

Od jazera Burley Griffin na jednej strane stojí Stará a Nová budova Parlamentu aj so záhradami a na druhej strane je Federačné Mólo, za ním Pamätník Vojny a hora Mt Ainslie. Prečo 2 parlamenty? Otázka je na mieste. Výstavba Canberry sa počas prvej svetovej vojny takmer úplne zastavila. Až do roku 1927 bola Royal Exhibition Building v Melbourne parlamentným sídlom a Stará budova Parlamentu mala byť dočasným sídlom vlády, kým nepostavia veľkolepejšie a trvalé sídlo. Roky utekali a Old Parliament slúžil celých 61 rokov, kým ho nenahradila v tej dobe najdrahšia stavba južnej hemisféry, New Parliament House. Nachádza sa za Starým Parlamentom a hoci ho do výšky a veľkosti mnohonásobne prekračuje, podobnosť je nepopierateľná. Po stranách je vystavaný do tvaru bumerangov, ktoré sa spájajú a akoby uzatvárajú Capital Hill, na ktorom budova stojí. V dnešnej dobe sa v budove Starého Parlamentu konajú prednášky, koncerty, svadby a dočasne je sídlom Národnej Obrazovej Galérie a Národného Archívu.

Vo vnútri Nového Parlamentu okrem kompletnej Austrálskej histórie máte možnosť osobne vstúpiť do Snemovne Reprezentantov a Senátu, kde zasadá vláda. Nás zaujala história volieb, ľudských práv a ako ovplyvnila rovnoprávnosť chod dejín. Nech to znie akokoľvek nezáživne, nebudete ľutovať.

Z jednej strany Starý Parlament zdobia parlamentné záhrady. Sú predelené malou fontánou a alejou s lavičkami na časť pre Snemovňu Reprezentantov a časť pre Senátorov. Na opačnej strane Starého Parlamentu sa týči v pozadí na hore 'Black Mountain' telekomunikačná veža Telstry, ktorá nám úplne pripomínala bratislavskú televíznu na Kamzíku. Oproti čelnej strane Starého Parlamentu stojí Aboriginálska Ambasáda.

Nie je umiestnená v "údolí" ambasád, v Yarralumla, Deakin alebo O'Malley, ktoré sa nachádza asi 20 min autom na juho-západ od mesta, tak ako je naša Slovenská Ambasáda a ostatné. Jej stále otriasaná existencia má nielen neobyčajné umiestnenie, ale aj históriu. Je to Aboriginal Tent Embassy, čo znamená, že jej členovia nebývajú vo veľkolepých haciendách, ale v stanoch. Vznikla 26. januára 1972 ako reakcia na zavrhnuté požiadavky, ktoré Aboriginálski zástupcovia predložili vláde s cieľom uznať ich územné práva v krajine. Požiadavky boli nemalé a nečudo, že ich vláda zamietla. Ale ak uvážime, že práve Aboriginálci obývali Austráliu viac ako 40-tisíc rokov pred príchodom bielych kolonistov, tak sa prestanú javiť neopodstatnené. viac

Boli nielen zamietnuté, ale polícia odstránila ambasádový stan a zajala 8 ľudí. O rok neskôr znova stála. V 1974 ju zničilo hromobitie. O rok neskôr ju obnovili a o 20 rokov od svojho založenia existuje permanentne. Napriek tomu, že bola niekoľkokrát vykradnutá a zničená vandalmi, v roku 1995 bola uznaná za jediné miesto v Austrálii, ktoré reprezentuje politický boj všetkých Aboriginálskych a ostrovných (ostrovy okolo Cape York) Torres Strait ľudí. Ohnisko vedľa ambasády, ktorého oheň považujú za posvätný a symbol mieru, spravodlivosti a suverenity, udržiavajú od 1998. viac

Aká je budúcnosť? Aboriginálci a ostrovné národy, žijúce v Austrálii budú pokračovať v "Corroboree" for Sovereignty, vo "veľkom stretávaní staršinov", vyzývajúcich prehodnotiť zásahy do krajiny, ktoré "narúšajú krehké prepojenia medzi vodnými systémami, pohoriami, púšťami a planinami. Následkom čoho živočíchy a rastliny hynú a ľudia, stávajúci sa chorľavými vo svojej duši, závislí na prázdnych túžbach, sa nestarajú o svoje deti a starých rodičov." Čo ďalej urobí vláda v otázkach, ktoré jej Aboriginálska ambasáda neoblomne adresuje, ukáže čas. Pre niektorých je 26. január dňom oslavy vytvorenia austrálskeho národa a iní ho nevnímajú nijako inak ako deň napadnutia Austrálie.

Ďalšou dominantou Canberry je War Memorial, vojenské múzeum, otvorené v 1941. Umiestnené na Anzac plošine, s výhľadom na Canberru a čelom k parlamentom. Vo svojej tématike sa pokladá za najveľkolepejšie. Zachytáva všetky vojnové a ozbrojené udalosti, ktorých sa kedy Austrália zúčastnila, koloniálne vojny, Prvú a Druhú svetovú vojnu, konflikty od roku 1945 dodnes: Vojnu v Kórei, Južnej Afrike, Vojnu v zálive a ďalšie. Srdcom múzea je dlhý panel, Roll of Honour, s menami viac ako 102-tisíc Austrálčanov, ktorí zahynuli vo vojnách.

Australian Capital Territory nemá okrem Canberry väčšie mestá, ostatné časti sú jej predmestiami alebo dedinami. Smerom na severo-západ od centra Canberry sa nachádza Belconnen, ktorý sedí na brehu umelo vytvoreného jazera Ginninderra. Nedostatok pitnej vody bol nemalým problémom v celej Austrálii. Niekde sa voda vylievala z koryta a na iných úsekoch úplne vysýchala. Na území ACT sú vybudované dve hlavné vodné odchytávacie oblasti, jedna na západe a druhá na východe a spolu poskytujú vodu nielen okoliu, ktorým pretekajú, ale nesú vodu do mesta.

Na západnej strane sú vybudované 3 umelé jazerá. Najvyššie položené v takmer 1000m nad morom je Corin Dam, umiestnené v prekrásnom kopcovitom teréne Alpínskej oblasti národného parku Namadgi. Stavba bola dokončená v roku 1967. Voda z jazera Corin je kaskádami uvoľnená do rieky Cotter, čím reguluje stav vody v umelo vyhĺbenom jazere Bendora, ktoré je vo výške 780m nad morom a ženie vodu do upravovne vody v Mt Stromlo, ktoré je na západnom okraji Canberra city.

Mount Stromlo sa stalo veľmi populárne a atraktívne pre turistov, lebo má observatórium, ktoré je súčasťou výskumu Austrálskej Národnej Univerzity v oblasti astronómie a astrofyziky.
Jeden z obrovských teleskopov, nazývaný Great Melbourne Telescope, skonštruovaný v 1992 v Californii, s rezolúciou 4 2048 x 2048 pixelov, mal v tej dobe navyššie rozlíšenie aké bolo možné dosiahnuť. Ohromný požiar v Januári 2003 zničil nielen veľkú časť observatória v Mt Stromlo, ale takmer 70% Australian Capital Territory zhorelo. Bola to zatiaľ najdrahšia prírodná katastrofa v histórii Austrálie, vyžadujúca 75 miliónov austrálskych dolárov za zničenie piatich dôležitých teleskopov v Mt Stromlo. Jedenásť dní trvajúca devastácia nebola však len finančná. 431 ľudí stratilo strechu nad hlavou, dedinka Duffy doslova zmizla z mapy a následky v oblasti vzácnej Austrálskej Alpínskej vegetácie sú nevyčísliteľné. V novovybudovanom Mt Stromlo sú teraz pozostatky veľkého požiaru neoddeliteľnou súčasťou jeho prehliadky.

Voda z rieky Cotter, hlavný prítok snežnej Murrumbidgee, bola po požiari natoľko znečistená, že na určitý čas sa stala rieka Queanbeyan, na ktorej je vybudovaná priehrada Googong, jedinou zásobárňou vody pre ACT. Rieka Queanbeyan priteká do východnej časti ACT zo štátu NSW a na hraniciach sa vlieva do rieky Molonglo, ktorá je ďalším prítokom alpínskej Murrumbidgee. Pohraničné mestečko Queanbeyan leží na pôde New South Wales, ale väčšina jeho obyvateľov pracuje v Canberre.

Asi pol hodiny cesty autom od Canberry smerom na juho-západ sa nachádza prírodná rezervácia Tidbinbilla. Je to jedna z tých oblastí, ktoré Aboriginálci donedávna využívali na mnohé ceremónie. A niet divu, že to bola práve táto oblasť. Je tam všetko, úkryty v podobe plytkých jaskýň, veľký počet emu a klokanov, bogongské mole, čo Aboriginálci považujú za prírodnú lahôdku. A neďaleko odtiaľ tečú Gibraltárske vodopády. V tomto regióne sa nachádza aj jeden z troch na svete Canberra Deep Space Communication Complex, trekovacia stanica, ktorá je súčasťou výskumu NASA na poznávanie nášho solárneho systému.

Od Gibraltaru na juh sa dostanete do Tharwy, oficiálne najstaršie koloniálne osídlenej oblasti v ACT, v roku 1862, na rieke Murrumbidgee. Tharwa je aboriginálsky názov pre vrch Mt Tennent, ktorý je súčasťou národného parku Namadgi.

Namadgi tvorí viac ako 50% veľkosti Australian Capital Territory. Nie nadarmo dostala Canberra meno "bush capital", lebo je obklopená typickou austrálskou prírodou.
Malá malebná dedinka Tuggeranong je časťou pohoria Brindabella na severo-západnej hranici s národným parkom Namadgi, ktorý je od Canberry vzdialený 90km.
Ak túžite po prechádzke v panenskej prírode, Namadgi vás nesklame. Na svoje si prídu aj tí náročnejší. Farbu meniace snow gums nenájdete nikde inde než v alpínskej časti národného parku. Môžete si ich prezrieť na trase z autoparku Mt Ginnini na Mt Gingeru okolo chatky Pryor's.

Alebo sa vyberte na Yankee Hat, ktorý patrí do prírodnej rezervácie Gudgenby a budete mať možnosť vidieť stovky kengúr ako sa pasú a hopkajú po stráňach uprostred nedotknutej prírody. Zdržujú sa neďaleko Bogongských močarísk, medzi ktorými je prameň rieky Gudgenby. Územie Yankee Hat je pre Aboriginálcov posvätným ceremoniálnym miestom. Na veľkom kamennom brale, ku ktorému po ceste prídete, sa zachovala aboriginálska maľba, zobrazujúca zvieratá v rôznej dobe. Podľa farby, akou je živočích namaľovaný sa určuje, kedy sa Aboriginálci v oblasti zdržiavali a ktorých zvierat bol hojný počet v danom období. Najstaršie, tmavo-červené, kresby zvierat sú odhadnuté na 21-tisíc rokov. Nech si vyberiete akúkoľvek trasu, unikátna alpínska príroda vás odmení svojou krásou za každého počasia.

Vstup do prírodných rezervácii, národných parkov a historicky významných miest Australian Capital Territory je voľný. Sprievodné mapy si môžete zakúpiť v Canberre alebo prezrieť priamo na tabuliach v parkoch. Sprístupnenie čo najviac informácii o týchto lokalitách a ich nevyčísliteľnej hodnote je účelom tejto webovej stránky.
Ak ste nenašli odpovede, ktoré hľadáte, napíšte mi na:
erika@cestypoaustralii.sk

  ACT  
     
 


Kedy sa vydať na cestu?
ACT leží v jednom podnebnom pásme:
Miernom: so 4 ročnými obdobiami

Jar: Sept-Nov (3-9°C v noci/16-22°C cez deň)
Leto: Dec-Feb (12-22°C/°22-35°C), niekedy nad 30°C, na horách priemerne cez deň 21°C
Jeseň: Marec-Máj (6-9°C/16-20°C)
Zima: Jún-August (3-9°C/9-15°C), na horách (-6-0°C/°9-12°C)

Australian Capital Territory sa nachádza vo vnútrozemí, preto letá sú teplejšie ako na pobreží a zimy chladnejšie. December a Január bývajú najhorúcejšie.
Na nížinách v zime snehu moc nenapadne, zato na horách pravidelne. Turisticky najsilnejšia sezóna je na jar, September - Október.

Zo Sydney (306km) po Hume a Federal HWY ste v Canberre za 3 - 3.5h, z Melbourne (651 km) po Hume a Barton HWY ste tam za 7- 8h

Čo si zobrať so sebou?
Záleží na tom, kde sa vyberiete. Na chodenie po Canberre vám postačí mestské pohodlné oblečenie, podľa ročného obdobia.
Opaľovací krém 30
+, slnečné okuliare a ochrana na hlavu v lete sú úplnou samozrejmosťou všade v Austrálii, bez výnimky.
Ak pôjdete do hôr, národného parku či rezervácie, okrem tenisiek si pribaľte aj turistické topánky a podľa ročného obdobia teplé veci a pršiplášť. Dobrou správou pre tých, čo trpia na štipnutia komármi, v Austrálii sú minimálne a ak sú, ich štipnutie si buď nevšimnete alebo je za krátky čas preč.
Nezabudnite si fotoaparát alebo kameru so zásobou bateriek.

Doprava:
Cestu zo Sydney do Canberry alebo z Melbourne do Canberry a späť poľahky zvládnete v 2WD. Ak sa vyberiete do národného parku Namadgi, takisto sa bez problémov dostanete, kde chcete s 2WD. Parkoviská v národnom parku sú vyznačené a priestupky sú dosť vysoké.

Orientačný Denný Rozpočet na Osobu:
Nasledujúci rozpočet je skutočne len orientačný, záleží na osobných potrebách cestujúcich, kam a na ako dlho sa vyberiete. Výhodou je cestovanie v skupinke 2-6, podľa veľkosti auta, ak sa rozhodnete pre auto.


Strava: priemerne A$25-30/deň pri jednodňovom výlete
Ak plánujete stanovať v Namadgi NP, opäť miesta na stanovanie sú prísne vyhradené kvôli možným požiarom, zoberte si trvanlivé jedlo so sebou, v miernom podnebnom pásme sa mu nič nestane.


Benzín:
J
edna z najväčších položiek, kedy nemáte veľmi na výber je benzín. Jeho cena samozrejme stále fluktuje. V meste sa pohybuje okolo A$1.40/l a viac. Na predmestiach a v malých dedinkách očakávajte aj viac, ale nie výrazne.
 


Aktuálny prehľad cien benzínu:
MotorMouth - v rozličných mestách Austrálie


Vstupy, otváracie hodiny a ceny:
Canberra:
War Memorial - 10-17h/denne, voľný vstup
Národné Múzeum - 9-17h/denne, voľný vstup, niektoré výstavy sú platené
Národná Galéria - 10-17h/denne, voľný vstup pre trvalé expozície, prechodné platené: $20/dospelý, $15/študenti, $6/deti

Požiadavky Aboriginálskych a ostrovných Torres Strait ľudí predložené vláde v 1972:
Žiadali uznať Northern Territory, kde žije najväčší počet Aboriginálcov, za štát v rámci Commonwealth s vládou, tvorenou prevažne Aboriginálskymi reprezentantami a právom rozhodovať o ťažbe nerastných surovín v NT. Mať legálne právo na rozhodovanie o ťažbe surovín vo všetkých národných parkoch a rezerváciach Austrálie. Ochraňovať svoje posvätné miesta v Austrálii.
Právo na rozhodovanie o ťažbe v hlavných austrálskych mestách a ich okolí. Finančnú kompenzáciu za pôdu, ktorú si prisťahovalci privlastnili a už je nemožné ju vrátiť sumou 6 miliárd austrálskych dolárov a percentá z ročného hrubého národného príjmu.
späť

Ospravedlnenie:
Austrálsky Premiér Kevin Rudd, zvolený v Decembri 2007, v prvom prejave nového vládneho kabinetu urobil historický krok a oficiálne sa ospravedlnil tzv. Stolen Generation, za činy predošlých vlád, zodpovedných za odobratie detí Aboriginálcov a ostrovných Torres Strait, umiestnených do rodín bielych v čase 1869-1969 za účelom adekvátnej výchovy.

Deti nemohli hovoriť materinskou rečou, nemohli sa stretávať so svojou pôvodnou rodinou a po rehabilitácii, mnohí zo stolen generation už pôvodnú rodinu nenašli.
viac alebo späť

Vládny systém Austrálie:
Formou vlády je konštitučná monarchia s parlamentom. Hlavou krajiny je monarcha, britská kráľovná A
lžbeta II., ktorú na federálnej úrovni zastupuje generál guvernérov a na štátnej úrovni je zastupovaná guvernérmi.
Štátna moc sa delí na zákonodárnu, výkonnú a súdnu. Zákonodárnou mocou je dvojkomorový parlament. Tvorí ho (Dolná) Snemovňa Reprezentantov (150 členov) a (Horná Snemovňa) Senát (76 členov).
V senáte každý štát reprezentuje 12 senátorov a teritórium je reprezentované 2 senátormi. Počet "kresiel", t.j. reprezentantov dolnej snemovne, na štát je daný počtom jeho obyvateľov.
Voľby do oboch snemovní sú každé 3 roky. Strana s najväčším počtom kresiel v Snemovni Reprezentantov tvorí vládu a ich vodca sa stane premiérom krajiny.

V Austrálii sú 2 hlavné politické strany, ktoré tvoria vládu: Australian Labor Party ("Sociálna ľavica") a koalícia skladajúca sa z Liberal ("pravica") a National Party.
Od volieb v decembri 2007 sa po 11 rokoch vlády koalície na čele s Johnom Howardom dostala k moci Australian Labor Party, ktorej sa ako prvej podarilo vyhrať voľby zároveň aj v každom štáte a teritóriu Austrálie. Austrálskym Premiérom sa stal Kevin Rudd.

 
     
 
© Copyright 2005 - 2012 Bittner ABN 24 730 867 280 All rights reserved
Canberra - V popredí Pamätník vojny, Federačné mólo, Stará a Nová budova Parlamentu Canberra - Umelo vyhĺbené jazero Burley Griffin Canberra - Fontána Kapitána Cooka na jazere Griffin Canberra - Pohľad na mesto z hory Aislie Canberra - Záber hory Aislie Canberra - Balón ponad Parlamentom, Národou Galeriou a Knižnicou Canberra - Nová budova parlamentu Canberra - Stará budova parlamentu Canberra - Starý Parlament Canberra - Parlamentské záhrady Canberra - Národné Múzeum Canberra - Národná Knižnica Canberra - Senát Canberra - Snemovňa Reprezentantov Canberra - Veža Telstry Canberra - Stará budova Parlamentu Canberra - Aboriginálska vlajka Canberra - Aboriginálska Ambasáda Canberra - Aboriginálska Ambasáda Canberra - Aboriginálska Ambasáda Canberra - Aboriginálske požiadavky Canberra - Aboriginálska stanová ambasáda Canberra - Súčasť Aboriginálskej Ambasády, pozadí Pamätník vojny Canberra - Súčasť Aboriginálskej Ambasády Canberra - Slovenská Ambasáda Canberra - Pamätník vojny Canberra - Austrálsky symbol Canberra - War Memorial Canberra - War Memorial - Pamätná tabuľa cti padlým vo vojne Canberra - Pamätník vojny Pohľad na Weston Creek z Mt Stromlo Mt Stromlo Observatórske centrum pre návštevníkov Mt Stromlo Observatórium Mt Stromlo - Observatórium zničené požiarom v 2003 Mt Stromlo - Ruiny riaditeľského domu v komplexe Observatória Mt Stromlo - Ruiny požiarom zničeného dioptrického teleskopu Belconnen s jazerom Ginninderra Woden Valley Tuggeranong Tuggeranong Vlak na ceste z Canberra do Queanbeyan Tharwa Tharwa - najstarší most v ACT postavený v 1895 Prírodná Rezervácia Tidbinbilla Prírodná Rezervácia Tidbinbilla Prírodná Rezervácia Tidbinbilla Národný Park Namadgi - Corin Dam Národný Park Namadgi - Umelo vyhĺbená vodná nádrž Národný Park Namadgi - Corin Dam - Zásobáreň pitnej vody pre Canberru Národný Park Namadgi - Corin Dam Namadgi NP - Snow Gum Tree okolo Mt Gingera Namadgi NP - Mt Gingera Namadgi NP - po ceste na Yankee Hat Namadgi NP - po ceste na Yankee Hat Yankee Hat - Aboriginal Art Rock Yankee Hat - Aboriginálska maľba